Festiwal Dziedzictwa Polskiego
Festiwal Dziedzictwa Polskiego to tradycja od 45 lat! Jest to wspaniła okazja do zademonstrowania dumy z dziedzictwa kulturowego naszego narodu. W 2017 przenieslismy festiwal do nowego miejsca – Middlesex County Fair Grounds przy 655 Cranbury Rd w East Brunswick, NJ. Jest to piekna, zielona przestrzen, idealna do spedzenia czasu z rodzina w plenerze, wsrod Polonii, przy polskiej muzyce i przysmakach kuchni polskiej.
Festiwal ma do spełnienia dwa podstawowe zadania. Pierwszym z nich jest wyeksponowanie i ochrona osiągnięć naszej kultury narodowej. Drugi cel to zebrane fundusze zostaja przeznaczone na stypendia dla mlodziezy Polonijnej.
Historia
Mimo że pierwsze festiwale odbyły się w 1971 r., tak naprawdę ich historia sięga połowy lat 50-tych, kiedy to New Jersey Highway Authority przedstawiło plan budowy plenerowego centrum kultury w Holmdel w New Jersey. Plan ten został zrealizowany w 1968 r. kiedy to oddano do użytku Garden State Arts Center – amfiteatr z 5000 miejsc siedzących na widowni oraz 2000 dodatkowych miejsc na trawie. W 1997 r. nazwa obiektu została zmieniona z “Garden State” na “PNC Bank” Arts Center.
W krótkim czasie w Centrum zaczęło się odbywać wiele imprez kulturalnych. Ówczesny przewodniczący New Jersey Highway Authority John P. Gallagher, który przyczynił się do powstania festiwali etnicznych, przewidywał, że ze względu na duże zróżnicowanie etniczne społeczności stanowej, festiwale dziedzictwa staną się bardzo popularne oraz że nowe centrum kultury będzie dla nich doskonałym obiektem. Z pomocą i pod patronatem Fredericka W. Wecka, administratora Centrum, w 1971 r. odbyły się dwa pierwsze festiwale dziedzictwa etnicznego – włoski i irlandzki. W kolejnych latach dołączyły do nich kolejne grupy narodowościowe: polska, niemiecka, ukraińska, chińska, żydowska, afro-amerykańska, słowacka, szkocka i skandynawska.
W programie pierwszych festiwali przeważała część rozrywkowa prezentowana na głównej scenie amfiteatru. Imprezy plenerowe stanowiły stosunkowo niewielką czzęść programu. W 1980 r., kiedy to frekwencja w amfiteatrze zaczęła spadać, program plenerowy został bardziej wyeksponowany, aby przyciągnąć więcej publiczności. Mimo przejściowego spadku zainteresowania programem prezentowanym na scenie amfiteatru, festiwale (amfiteatr i imprezy plenerowe) nadal przyciągają przeciętnie ponad 5 tys. osób.